Proč Lucas prodal Disneymu?

Zpráva o tom, že George Lucas prodává svoje impérium Disneymu, obletěla svět a u spousty lidí vyvolala vlnu nevole. Fanoušci se okamžitě začali vztekat, že nechtějí kačera Donalda se světelným mečem, a připadali si takovou kacířskou myšlenkou až osobně uraženi. Já ale spíš přemýšlela o tom, proč takovýhle obchod vlastně proběhl a co měl Lucas za lubem…


Na první pohled jsem měla dojem, že se Lucas chová úplně mimo charakter. Když se podíváme na jeho profesní vývoj, všimneme si, že není ani trochu typický. Už když se dal dohromady s Coppolou v American Zoetrope, tak to dělal hlavně proto, aby si mohl o věcech rozhodovat sám a nikdo mu do toho nekecal.
Stejně tak bojoval za svou samostatnost, když Epizodu V a VI zaplatil z vlastní kapsy (což je v Hollywoodu něco, co se opravdu nedělá). Celou svou profesní kariéru se snažil být nezávislý na velkých studiích, a najednou tohle?
V červnu tohoto roku je Kathleen Kennedy jmenována co-chair v Lucasfilm Ltd. a při prodeji společnosti Disneymu se stává přímo jeho prezidentkou. Okamžitě s prodejem přichází i zpráva o Epizodě VII, která bude hotová v roce 2015. Tak co tohle je? Už před deseti lety Lucas oznámil, že na plátně Hvězdným válkám odzvonilo a najednou takový obrat? Prostě jsem po přečtení prvních zpráv měla dojem, jako kdybych se koukala na Seznamte se, Joe Black a vyštípání stárnoucího zakladatele z firmy, kterou založil a celý život vedl tak, jak se líbilo jemu…

Jen tak mimochodem, viděli jste tohle video?

Všimněte si, že jediná chvíle, kdy Lucas vypadá alespoň trochu vesele a energicky, je, když opravuje Kathleen s tím, že bude hologramem na jejím rameni… Celkově nevěřím tomu, že by chtěl prodat svůj životní odkaz jen tak. Jsou tu ale ještě jiné okolnosti, které je potřeba zvážit.

Lucas už není nejmladší a rozhodně nikdy nepůsobil dojmem člověka, který si raději vezme všechno do hrobu, než aby mu na to někdo sahal. Věřím tomu, že raději svým filmovým dětem poskytne možnost existovat pod taktovkou někoho jiného, než aby zmizely zcela. Navíc, když to udělal teď, tak si mohl vybrat, kdo po něm jeho celoživotní dílo převezme. Ani jedno z jeho tří adoptovaných dětí se o filmové impérium svého otce starat nechce. Tím, že bude vyměněno za 4,05 miliardy dolarů (to je asi tolikhle českých korun – 79.614.900.000) ve formě peněz a akcií, se po jeho smrti nebude muset dělit na kousky a zůstane tak, jak je. Disney totiž koupil celý balíček včetně LucasArts, Skywalker Sound a Industrial Light & Magic.

Co teda vlastně Lucas udělal? Opět dokázal, že umí myslet out of the box. Když si kdysi vymohl práva na veškerý merchandising spojený s Hvězdnými válkami, dosáhl toho celkem bez problémů, protože v té době ještě nikoho nenapadlo, že na tričkách se dá vydělat víc než na filmech…

To, co udělal teď, je podle mě odvážné, ale jen lehce riskantní.
Tak zaprvé prodal sice Disneymu, ale až teď… Koukněte se, co se po prodeji Marvelu v roce 2009 stalo s jeho postavami. Zlepšily se, točí se další filmy, jsou divácky oblíbené a velmi, velmi výdělečné. Totéž platí u Pixaru. Navíc Disney nutně potřeboval zaplnit díru ve svém portfoliu, kde pořádná mimozemská sci-fi chybí. To ukázal tragický pokus s filmem John Carter, který skončil 200miliónovou ztrátou. Kdo se vsadí, že i takovýhle detail zajistil lepší nabídku pro Lucasfilm?
A zadruhé, spekuluje se o tom, že tím, že prodal teď, tak dokázal ušetřit ještě 5 % na daních. Člověk si řekne, že to není nijak velké procento, ale když se to počítá ze čtyř miliard dolarů, tak už to rozhodně něco znamená. Navíc se objevily informace o tom, že část zisků z prodeje půjde na charitu. Už v minulosti přispěl na dobročinnost hodně a mimo jiné má i vlastní organizaci na podporu vzdělání Edutopia. Vít, kolik se dá ušetřit na daních, když lijete peníze do (ideálně vlastní) charitativní organizace?

Celkově si tedy myslím, že Lucas neprodával nijak nadšeně, ale raději to udělal teď, když ještě může něco rozhodnout a vydělat na tom, než aby se jeho odkaz rozpadl po jeho smrti. A vsaďte se, že mu to zase vyjde a další Hvězdné války budou úžasné. Bojíte se, že Luka bude hrát někdo, kdo vám nebude sympatický? Může se stát. Bojíte se, že se vyskytnou další děsivé postavy typu Jar Jar? Může se stát. Já jsem ale přesvědčena, že to bude epické, fascinující a dech beroucí, a budu se těšit na každý další kousek příběhu, který mi ze světa Hvězdných válek bude naservírován.

Zdroje
Techcrunch
Telegraph
Scifi tech today
Zajímavá diskuze mluvící o daňové výhodnosti prodeje
Disney/Star Wars Mashup Sampling
Kathleen Kennedy
George Lucas
Inquisitr
Yahoo news
Museu do Cinemaxunga

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>