Předávání cen Filmové Akademie za rok 2014 a jak to vidím já

Předávání Oscarů za loňský rok se blíží a já se zase bojím, že to vyhrají pruhy a hvězdy, ne kvalita. Když 82. ročník Oscarů vyhrál Hurt Locker, byla jsem pěkně naštvaná. Ten rok byly všechny nominované filmy lepší (ano, i Avatar) a rozdávat sošky, aby pánové mohli pohonit národu jeho dokonalé americké ego, je prostě pruda. To samé se týká filmu Argo o tři roky později. Fakt nechápu, za co to dostal? Možná za to, že si Ben Affleck nechal narůst plnovous, takže nebyla tolik vidět jeho tragická mimika.
No, ale nebudu se rozčilovat předem, třeba se tak nestane.
Jako každý rok jsem si udělala svoje oblíbené minibingo a vybrala filmy, kterým bych to dala já. Jsou to jen kategorie které mě zajímají, pokud chcete kompletní seznam nominovaných filmů, můžete se podívat třeba sem.

Film

American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Předně bych ráda řekla, že krom Amerického snipera a Whiplash (ten první mě prostě prudí a ten druhý je naprosto o ničem) se mi všechny filmy v této kategorii dost líbí, takže jsem to musela vzít vyřazovací metodou.
The Grand Budapest Hotel je dobrý film, ale… Wes Anderson už se strašně opakuje. The Royal Tenenbaums od něj miluju, The Life Aquatic with Steve Zissou celkem šlo, Moonrise Kingdom mě znudil už po pěti minutách (a teda Darjeeling jsem ještě neviděla). Není to vůbec špatný, ale je to zase totéž a už nedokáže ohromit.
Selma není vůbec špatný film. Je hezky zahraný, zrežírovaný, okostýmovaný, má velmi příjemnou hudbu. Ale není na něm nic výjimečného a už si ho asi nikdy nebudu mít potřebu pustit.
Z filmu Boyhood jsem byla celkem deprimovaná. Možná to je tím, že se v něm vůbec nic zajímavého neděje. Možná jsem z toho byla deprimovaná, protože takový prostě život je. Chápu, že když někdo natáčí víc než deset let, tak si představuje nějaké pořádné ocenění, ale nepřijde mi, že Boyhood by si ho zasloužil.
A zbývá mi trojka Birdman, Initation Game a Theory of Everything. Sice se mi asi víc líbily ty druhé dva, ale myslím, že by si to zasloužil Birdman. Má úžasnou atmosféru, je skvěle zahraný a už ta samotná myšlenka je skvělá. Životopisné filmy jenom popisují, co se stalo, Birdman je něco dost jiného.

Herec v hlavní roli

Steve Carell – Foxcatcher
Bradley Cooper – American Sniper
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Michael Keaton – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Eddie Redmayne – The Theory of Everything

Předem podotýkám, že se mi nepovedlo dostat se k filmu Foxcatcher.
Jak se dá předpokládat z předchozí kategorie, rozhodně si nemyslím, že by měl být oceněn Bradley Cooper. Není moc za co. Co se ale nedá vyčíst je, že ani Michaela Keatona nepovažuji za nejlepšího herce loňského roku. Byl sice velmi dobrý, ale to, co předvedl Eddie Redmayne je výjimečné. Měla jsem z něj dost strach, protože ho znám jenom jako chlapečka, co ukazuje mandle v Les Mis, ale jeho ztvárnění Stephena Hawkinga bylo krásné, dojemné a velmi, velmi přesvědčivé. Jinak Cumberbatch jako Turing taky dobrý. Hrát někoho s naprostým minimem výrazů určitě není lehké a on to zvládl dobře, ale Redmayne byl prostě lepší.

Herečka v hlavní roli

Marion Cotillard – Two Days, One Night
Felicity Jones – The Theory of Everything
Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild

Další z filmů, který jsem nesehnala, je Two Days, One Night.
Opět kategorie, kde jsem dost spokojená s výběrem. Rosamunde Pike byla velmi příjemná psychopatka, Reese Witherspoon feťačka na procházce a Felicity Jones oddaná manželka, ale všechny je minimálně o třídu trumfne Julianne Moore jako pacientka s Alzheimerem. To, jak hraje, se mi vždycky líbilo, ale musím uznat, že od (mého oblíbeného) filmu Evoluce ušla velký kus cesty.

Herec ve vedlejší roli

Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J. K. Simmons – Whiplash

Tady jsem měla rozhodování dost snadné. Rozhodně Edward Norton. To, co předvedl, se prostě musí vidět, je tak krásně psycho a zároveň zcela uvěřitelný. Od hlášky „Play with my balls“ se už v podstatě nezastaví a je lepší a lepší.

Herečka ve vedlejší roli

Patricia Arquette – Boyhood
Laura Dern – Wild
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Meryl Streep – Into the Woods

Tady naopak nic moc. Laura Dent ani nevím, kdo je, a to jsem ten film viděla před pár dny. Arquette a Knightley nebyly špatné, ale nic zajímavého teda nepředvedly. Emma Stone byla v pohodě, ale jak se mi na Birdmanovi líbilo skoro všechno, tak ona nijak zvlášť ne. Vylučovací metodou jsem došla k Meryl Streep. Into the Woods se mi vlastně moc nelíbilo. Obzvlášť mi vadily ty děsně umělohmotné kulisy. Zábavný byl kapitán Kirk tančící a zpívající uprostřed řeky. A některé texty vůbec nemůžu dostat z hlavy:

The way is clear,
The light is good,
I have no fear,
Nor no one should.
The woods are just trees,
The trees are just wood.

A je fakt, že Meryl zpívá celkem pěkně a nehraje to špatně.

Animovaný film

Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

Song of the Sea jsem nesehnala a Princess Kaguya ani nedokoukala, jak to bylo hnusně kreslený. Ostatní animáky jsou skvělý. Jak nemusím plastelíňáky, tak Boxtrolls jsou docela hezký a mají moc pěkný příběh – a How to Train Your Dragon 2 je možná ještě o kousek lepší než jednička. Nicméně Big Hero 6 u mě rozhodně vede. Má zajímavý svět, skvělý nápad, celkem zajímavý příběh a je naprosto báječně kreslený.

Ostatní kategorie mě buď nezajímají nebo jim nerozumím a neumím to posoudit. Možná bych ještě podotkla, že jsem sice neviděla Interstellar, ale Planetě opic přeju Oscara za vizuální efekty rozhodně víc než těm ostatním, a že i když jsou letos navržené docela pěkné písničky, tak za mě rozhodně Everything is Awsome!

Sama jsem zvědavá, v čem se letos s porotou shodnu a v čem ne. Kterým filmům fandíte vy? Které se vám loni líbily a které ani trochu? Budete se koukat na přímý přenos?

 

1 komentář u “Předávání cen Filmové Akademie za rok 2014 a jak to vidím já

  1. Hlásím, že jsem se ještě nestihla podívat ani na jeden – a na přímý přenos jako každoročně zapomenu. :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>