Vy ještě kouříte?

Kouření je hnus a všichni, včetně kuřáků, to vědí. Je to hnus, kterého se ale hrozně špatně zbavuje, což taky všichni vědí. Je to hnus, který zabíjí, a to ví dneska taky každý. Nojo, ale ono je to tak příjemné… Vím, o čem mluvím. Jako v podstatě všichni ostatní kolem jsem začala kouřit už na střední (a těžce před osmnáctým rokem). Z občasné cigarety za školou jsem se nakonec vytáhla na krabičku denně, a když se šlo do hospody, tak i na dvě. Hnus. Jsem kuřák už deset let, a to mi není ještě ani třicet.
Přestat kouřit jsem se snažila mockrát a vždy velmi neúspěšně. Nejdýl jsem nekouřila půl roku, poté, co jsem se jednou v noci probudila s tak silným astmatickým záchvatem, že jsem byla přesvědčená, že umřu. Nestalo se. Na nějakou dobu mě to vylekalo tak, že jsem cigarety nechtěla ani vidět.
V poslední době už jsem měla plné zuby ranních dusivých záchvatů, věčně načichlého oblečení a popravdě taky extra odlehčené peněženky. S přítelem jsme došli k tomu, že si pořídíme elektronickou cigaretu. Když jsme nakonec našli tu pravou, povedlo se nám úplně přestat s cigaretami. Aktuálně nekouříme čtyři měsíce, nemám žádné absťáky a uskutečňuji svůj mistrovský plán, jak se s pomocí elektronické cigarety nakonec stát pravým a nefalšovaným nekuřákem.


No, nebudu tvrdit, že elektronická cigareta je zdravá a je to nejlepší řešení, ale má rozhodně několik plusů k dobru.
Nejspíš bude přece jen o dost méně škodlivá než normální cigareta. Až se z ní naučíte kouřit (den, dva), nebudete se po ní dusit a všeobecně se vám bude dýchat lépe. Ani vy, ani vaše oblečení, byt nebo auto nebudete páchnout kouřem. Pokud kouříte víc, pak pro vás velkou výhodou bude i to, že výrazně ušetříte. Tenhle bod bych ráda rozebrala trochu víc. Kouřila jsem cigarety, které stály 72,-, přítelovy byly za 68,-. Za den jsme za kouření utratili 140,-, to je 980,- za týden, 4 200,- za měsíc a 51 100,- za rok. To je velmi děsivé. Plus cigarety budou akorát dražší a dražší – zkuste si schválně spočítat, kolik za věc, která vám ničí život, utratíte vy!

Přemýšlíte, že byste si elektronickou cigaretu pořídili? Mám pro vás několik rad, jak si vybrat tu pravou.

  • Rozhodně nevybírejte tu nejlevnější a rozhodně nevybírejte tu, která tvarem připomíná cigaretu. Z vlastní zkušenosti musím říct, že taková stojí za prd.
  • Pořiďte si dvě. Mysleli jsme, že když se prodávají po dvou, bude nám jedna sada stačit, ale chyba. Baterka se vybije a co pak? No, máte náhradní. Rozhodně je to lepší ze začátku, protože když nemáte nabito, můžete snadno sklouznout zpět k tabákové cigaretě.
  • Vyhoďte všechny cigarety, co máte doma. Že je to škoda? No, nejspíš jste za život utratili za cigarety už tolik, že nějaká drobná finanční ztráta navíc vám neublíží. Tím, že si doma nedokouřenou krabičku necháte, podvědomě počítáte s tím, že vám to (opět?) nevyjde a stejně se k ní vrátíte. Prostě se rozhodněte. Já vím, že tohle zní jako blábol z libovolné motivační knihy, ale ono to tak opravdu je, nikdo jiný se za vás rozhodnout nemůže.
  • Experimentujte s náplněmi. Na trhu je spousta možností od tradičních tabákových příchutí (které ale já třeba nesnesu) přes čokoládu, vanilku a další sladkosti až po absurdity typu pivo. Najděte si tu svoji nebo je při každém naplnění měňte, ať se nenudíte. Pořizujte si ale náplně originální, pořád je to nějaká chemie a lepší dražší a mít jistotu, že není „pančovaná“.
  • Vysvětlete svým známým kuřákům, že elektronická cigareta je lepší. Nebudete pak mít tolik problémů se ovládnout, když půjdete do hospody. Tohle zná asi každý… Sebelepší přesvědčení je občas k ničemu, když se kombinuje s alkoholem a zahulenou společností.
  • Mějte plán. Myslím, že narozdíl od předchozích bodů tenhle není všeobecný a pro každého, ale mně pomáhá si věci předem naplánovat. Já třeba chci ještě nějakou dobu (tak do nového roku) kouřit elektronickou cigaretu zcela bez omezení, jak mi vyhovuje. Pak hodlám začít střídat náplně nikotinové s těmi bez nikotinu, po dalších pár měsících přejít čistě na beznikotinové a nakonec odložit cigaretu úplně. Toho bych ráda dosáhla někdy v létě 2013. Je to sice dlouhodobý plán, ale žádný z krátkodobých mi ještě nefungoval, tak uvidíme. Držte mi palce a zkuste to taky.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>