Život doslazovaný mátou, vanilkou a stévií

Každý si potřebuje oslazovat život a já chtěla zkusit, jak se to dá dělat jinak než krystalovým cukrem. A aby to nebylo tak jednoduché, použila jsem tři způsoby najednou. Budeme mluvit o mátě, stévii a vanilce. Rovnou vám prozradím, že vanilkou jsem zcela nadšená – a ráda bych při té příležitosti poděkovala e-shopu Vanilkové-Lusky.cz, který nám věnoval dvě vanilky Bourbon do soutěže. Více o soutěži a sladkých výrobcích se dozvíte v dnešním článku.

Stévie

A začneme od nejhoršího… O stévii se v poslední době hodně mluví. Všichni se snaží být hubenější a zdravější. Všichni se snaží snižovat počet spotřebovaných kalorií. Spousta lidí zkouší stévii, tak jsem si řekla, že ji taky otestuju. No, je to určitě zdravé, ale chutná to odporně.

Vypěstovat stévii bylo dost snadné. Na jaře jsem zasadila sazeničku a na podzim, když začala nakvétat (viz obrázek nahoře), jsem ji sklidila. Až potud dobré. Celé léto jsem zkoušela ochutnávat lístky, jestli už by to šlo. Ono to opravdu je sladké, jen to v sobě má výrazně chlorofylovou pachuť. Měla jsem z toho na jazyku pocit, jako bych olizovala křídou popsanou tabuli. Ale někde jsem četla, že se od stévie nesmí očekávat, že bude co k čemu „syrová“, cukrová třtina by nám taky nechutnala. Přichystala jsem tedy extrakt. Rostliny jsem omyla, ostřihala, dala do nádoby a zalila ruským standardem.

Louhovat jsem stévii nechala jen dva dny a za tu dobu ji párkrát protřepala. Výsledná tekutina byla smaragdově zelená. – A tady jsem začala experimentovat. Rozdělila jsem si extrakt na tři části. Jeden jsem nechala tak, druhý jsem převařila a do třetího jsem přidala vanilku.
- Samotný extrakt je pro mě nepoživatelný. Když si jím chci osladit čaj, tak ho musím dát celkem dost a chutná to, jako bych žvýkala trávu.
- Převařený má menší obsah alkoholu a ještě výrazněji chutná po trávě. Taky jsem na pokusných skleničkách zjistila, že převařený se po týdnu bez zakrytí pokryje vrstvou plísně. Tuhle metodu tedy už vůbec nemůžu doporučit.
- Kombinace s vanilkou je výrazně lepší než předchozí pokusy, ale nakonec si myslím, že je to akorát škoda vanilky. Alespoň je to ale poživatelné.

Pokud jste diabetik nebo z nějakého jiného důvodu chcete nebo musíte omezit přísun cukru, můžete stéviový extrakt zkusit, ale já si do čaje radši hodím dvě kostky, než se trápit s tímhle.

Mátový sirup

Máty se mi letos na zahrádce urodila spousta. Je to strašný plevel, a kdybyste ji chtěli mít doma, vyroste i v květináči. Až vás přestane bavit házet si lístky do čaje a přejde parné léto zapíjené mojitem, můžete to, co vám zbyde, zakonzervovat jako sirup.

Půl litru vody s půlkilem cukru přiveďte k varu. Až směs začne houstnout, přidejte 100 g najemno nakrájené máty a krátce povařte. Nechte 2 hodiny odstát a pak přeceďte. Směs znovu zahřejte a vmíchejte šťávu z jednoho citrónu. Plňte do lahví.

- Při vaření jsem měla pocit, že půl kila cukru je málo a nechce mi to houstnout. Měla jsem mít trpělivost, voda a cukr by skutečně měly být jedna ku jedné.
- Když se sirup nechá nezavíčkovaný, tak se sice nezkazí, ale na povrchu vykrystalizuje cukr. Rozhodně ho uchovávejte v uzavřené nádobě a před použitím protřepte nebo promíchejte lžičkou.
- Sirup je skvělý do čaje při nachlazení, nebo když člověka bolí břicho. Moc dobře chutná i v sodovce nebo třeba s vodkou.

Tenhle recept je extra jednoduchý a výrobek rozhodně stojí za to. Není to žádná bomba, ale chutná dobře a pěkně voní. Stačila jedna chřipka a všechen zmizel v mátovém čaji.

Vanilkový extrakt

A to nejsladší nakonec. Připadala vám příprava mátového sirupu snadná? Tak tohle je ještě lehčí. Na výrobu vanilkového extraktu potřebujete akorát sklenici, bezbarvý alkohol a vanilku. Vážně až tak je to jednoduché. Stejně ale dodám pár doporučení.

- Začněte výběrem kvalitní vanilky, rozhodně neberte tu, kterou najdete v obyčejném supermarketu. Každopádně doporučuji Vanilkové-Lusky.cz, kde si můžete vybrat ze široké nabídky podle původu a velikosti. Než budete lusk používat, nařízněte ho po celé délce, aby se chuť a vůně snáz uvolňovaly. Lépe než kuchyňským to jde odlamovacím nožem.
- Alkohol by měl být bezbarvý, ideálně tedy vodka. Nemusí to být nutně kvalitní vodka, ale radši bych si ukousla obě ruce, než abych použila Pražskou. Já na svoji krásnou madagaskarskou vanilku nalila Russkij Standart.
- Detail, který jsem při výrobě opomněla, je vhodná sklenice. Pokud máte vanilku dlouhou 15 cm, tak sklenice vysoká 12 cm opravdu není to pravé. Vanilka se bude daleko lépe vyjímat, když ji nebudete muset překrojit, aby se do nádoby vešla. Mně nic jiného nezbylo a mám ji napůl. Není to žádná tragédie a bude to fungovat stejně dobře, ale celá by prostě vypadala líp.
- Než budete mít hotový temně hnědý extrakt, bude to trvat zhruba půl roku. Po dvou měsících už mi začíná hnědnout a vonět a nemůžu se dočkat, až to bude. Domácí vanilkový extrakt je úžasný a všem doporučuji si ho udělat. Pár kapek do koláče vám z běžného cukroví udělá něco jedinečného.

Soutěž
A jak jsem psala už v úvodu, máme pro vás soutěž.
Protože jsem se nadchla pro vanilku, oslovily jsme e-shop Vanilkové-Lusky.cz, který dodává na český trh pravou, přírodní vanilku v bio kvalitě. Jeho provozovatel byl tak laskavý, že nám do soutěže věnoval dvě vanilky Bourbon.
Pravidla:
1) Dejte Like naší stránce na Facebooku.
2) Napište nám na soutez@paralely.cz s heslem Vanilka, co byste s případnou výhrou udělali. Dva nejzajímavější tipy odměníme.
3) Uzavírka je 07.02.2013 v 19:00.
4) Vyhlášení proběhne 10.02.2013.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>